Wywóz śmieci po remoncie – co zrobić z odpadami, które nie nadają się do zwykłych pojemników na śmieci?

Wywóz śmieci po remoncie – co zrobić z odpadami, które nie nadają się do zwykłych pojemników na śmieci?

Remont to spora i kosztowna zmiana. Podekscytowanie przeplata się z problemami, które zdarzają się niemal zawsze przy tego typu pracach. Sprawy komplikują się, kiedy góra odpadów poremontowych narasta, a my nie mamy pojęcia co z nimi zrobić. W głowie świta nam myśl, że nie możemy wyrzucić wszystkiego do ogólnodostępnych pojemników – i słusznie! Jak znaleźć rozwiązanie tego problemu?

Poremontowe problemy – natłok odpadów

Odpady poremontowe w postaci gruzów, płytek, glazury, starych mebli, to nie lada wyzwanie dla właścicieli nawet niewielkich mieszkań. Przedmioty, które w zupełności nadają się jeszcze do użytku można komuś podarować. W sieci jest mnóstwo takich lokalnych grup, w których ogłoszenie jest bezpłatne, a chętni zgłaszają się w dosłownie kilka minut. Jeśli masz meble, które ktoś może jeszcze wykorzystać, nie wyrzucaj ich od razu – popytaj czy ktoś nie chciałby ich przygarnąć. Ty pozbędziesz się problemu, a ktoś może zyskać przydatny element wyposażenia domu. Co robić w przypadku gruzów, starych paneli, plastikowych rur i innych poremontowych odpadów? Rozwiązaniem tego typu problemów są specjalne worki typu big bag, które można zamówić raz w roku z miasta lub gminy. Taka możliwość to walka z powstawaniem dzikich wysypisk w lasach, którą stale podejmują lokalne władze. Taki worek jest trudny do przetransportowania, dlatego najczęściej jest możliwość zamówienia specjalnej firmy, która wykona wywóz śmieci po remoncie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do takiego worka osoby wykonujące remont mogą wrzucać wszelkie odpady poremontowe, ale czy wszystkie?

Wywóz śmieci po remoncie- odpady zagrażające środowisku

Jest taki rodzaj odpadów, który z pewnością nie nadaje się na wysypisko. Są to odpady toksyczne, realnie zagrażające środowisku naturalnemu. W szczególności jest to rakotwórczy i toksyczny eternit z pokryć dachowych, wata szklana do ocieplania budynków, pozostałości lakierów, różnego rodzaju farb, które wydzielają niebezpieczne opary. Tego typu odpady powinny być oddzielone od pozostałych, ponieważ firma wywożąca big baga, z pewnością ich nie odbierze. W przypadku tych odpadów należy zamówić specjalną firmę, która zajmuje się wywozem toksycznych śmieci i wyrzuca je w najbardziej odpowiednie dla nich miejsce. Dzięki temu nie narażamy środowiska naturalnego na przedostanie się do atmosfery czy gleby niebezpiecznych substancji.

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wywóz śmieci po remoncie

Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mogą być wywiezione nie tylko odpady poremontowe, ale także zużyte sprzęty, których podczas remontu zbiera się zazwyczaj niemała ilość. Podczas remontu wymieniamy nie tylko podłogi czy elektrykę, ale również zmieniamy telewizor na nowszy, wyrzucamy stare i zepsute sprzęty kuchenne. To właśnie do takiego punktu powinniśmy je wywieźć, jeśli nie chcemy przekazać ich osobie, która może ich potrzebować. Jeśli sprzęty nie nadają się już do użytku, powinny być wywiezione właśnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a nie postawione koło osiedlowego śmietnika. Takie zachowanie utrudnia wywóz codziennych śmieci, ale także dodatkowo może zanieczyścić środowisko, jeśli nikt tego sprzętu nie zabierze.  Warto więc przy remoncie na spokojnie zastanowić się, które sprzęty nadają się jeszcze do użytku, a które należy wywieźć w odpowiednie miejsce.

Inne odpady – worki na śmieci

Podczas remontu powstaje także wiele odpadów, niebędących trudnymi odpadami budowlanymi, a zwykłymi śmieciami, które każdego dnia trafiają do kontenerów. Trzeba jednak przyznać, że podczas remontu kumuluje ich się o wiele więcej. Wzmożona ilość butelek po wodzie mineralnej, opakowania po daniach z cateringu, gdy kuchnia jest nieczynna, zużyte ręczniki papierowe po wycieraniu okien – takich zwykłych śmieci jest naprawdę sporo. Do tego dochodzi jeszcze sprawa segregacji, czyli całkowita rewolucja w szafkach, szufladach i wszelkich domowych zakamarkach. Wyrzucamy stare buty, ubrania, niepotrzebne pudełka do przechowywania, uschnięte kwiaty doniczkowe i wiele innych odpadów. Pamiętajmy jednak, że wszystko ma swoje odpowiednie miejsce, np.:

  • Ubrania i buty – kontener na odzież;
  • Plastikowe pudełka – plastiki;
  • Niepotrzebne słoiki i butelki – szkło;
  • Kartony po przeprowadzce lub pakowaniu – papier;
  • Kwiaty doniczkowe – odpady bio.

Jeśli pojawi się jakakolwiek wątpliwość, do jakiego śmietnika wyrzucić dany odpad, warto przeczytać etykietę na kontenerze – tam z pewnością będzie odpowiednia informacja. Niezwykle ważny jest także sposób wyrzucania odpadów – w natłoku śmieci można się zagubić, dlatego warto zadbać o odpowiednie, odporne na uszkodzenia worki na śmieci, które będą kolorystyczne odróżniały rodzaje wyrzucanych odpadków. W ten sposób od razu będziemy wiedzieć, jaki worek do jakiego kontenera należy wrzucić. Zastanówmy się zatem, zanim cokolwiek wyrzucimy, dokąd powinien trafić dany odpad -  w ten sposób ochronimy środowisko naturalne oraz każdą wspólną przestrzeń. Z odpowiednimi zasadami, żaden remont nie będzie nam straszny!