Segregacja papieru nie taka oczywista - jak segregować papier?

Segregacja papieru nie taka oczywista - jak segregować papier?

Segregacja papieru wydaje się być jednym z najbardziej oczywistych elementów, w stosunku do pozostałych kategorii odpadów. Okazuje się jednak, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać, a większość społeczeństwa popełnia szereg błędów w tej kwestii. Odpowiednia wiedza pozwoli ich uniknąć, dlatego zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, jak należy segregować papier, czego nie wrzucać do niebieskiego pojemnika i co zrobić z ważnymi dokumentami, które notabene są papierem. 

Kartony i wytłaczanki

Wszelkie odpady papierowe wyrzucamy oczywiście do kontenera niebieskiego. Mogą tam trafiać w niebieskich workach na śmieci, które informują nas o rodzaju odpadu, przechowywanego w domu. Niekiedy pojawia się problem z rozróżnieniem tych odpadów, ponieważ ich rodzajów pojawia się zatrważająca ilość. Dlatego postaramy się uporządkować tę wiedzę. 

Otóż zarówno kartony, jak i wytłaczanki po jajkach, należy wyrzucać do kontenera niebieskiego. Pamiętajmy jednak, aby usuwać z kartonów wszelkie etykiety plastikowe, szczególnie te opakowane w folię. Natomiast jeśli w wytłaczance pojawi się rozbita skorupka, należy ją usunąć. Wyrzucamy samą wytłaczankę papierową. Jeśli wytłaczanka jest styropianowa czy plastikowa, wrzucamy ją do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. 

ABSOLUTNIE NIE wyrzucamy do pojemnika na papier kartonów powlekanych folią, czyli najpopularniejszych opakowań po mleku czy soku. One muszą trafiać do pojemnika żółtego. 

Kartki papieru to też papier? 

Czy każdy papier jest papierem? Wydawać by się mogło, że tak. Jednak pamiętajmy, że aby wyrzucić papier do pojemnika niebieskiego, nie może on być mocno zabrudzony czy zaplamiony. Nie powinniśmy wyrzucać do niego też kalki i papieru powlekanego folią. Co w takim razie możemy wrzucać do pojemnika niebieskiego? 

-   opakowania z papieru i tektury,

-   gazety, czasopisma,

-   katalogi, foldery, broszury,

-   papier szkolny i biurowy,

-   książki i zeszyty,

-   torebki i worki papierowe, 

-   papier pakowy. 

 

Wydawać by się mogło, że tapeta to najprawdziwszy papier. Otóż nie- tapety nie wolno wyrzucać do pojemnika niebieskiego, mimo że wydaje się być wykonana wyłącznie z papieru. 

Pamiętajmy także, żeby nie wyrzucać do pojemnika niebieskiego opakowań papierowych po nawozach czy cemencie. Mimo, iż wydają się być wykonane z papieru czy miękkiego kartonu, są szkodliwe dla środowiska i nie mogą być zastosowane do recyklingu oraz ponownego użycia. 

Dlaczego nie wolno wrzucać dokumentów do śmieci

Kwestią sporną zawsze bywają różnego rodzaju dokumenty. Oczywiście są papierem i z technicznego punktu widzenia nie ma przeciwskazań do wyrzucania ich do pojemnika niebieskiego, to jednak powinien w tym przypadku kierować nami zdrowy rozsądek. Otóż dokumenty, czy to prywatne, służbowe czy zdrowotne, zawierają w sobie mnóstwo poufnych i osobistych informacji, które wpadłszy w niepowołane ręce, mogą być wykorzystane w nieznanych nam celach. Dlatego też NIE WOLNO wyrzucać dokumentów do śmieci, nawet po uprzednim ich zgnieceniu. 

Co zrobić z dokumentami? 

Co w takim razie należy zrobić z takimi dokumentami? Otóż najlepszym pomysłem będzie niszczarka do dokumentów. Porządnie zniszczone i pocięte dokumenty nie będą stanowiły niebezpieczeństwa, nawet po wyrzuceniu ich później do kontenera niebieskiego.

Oprócz tego możemy najważniejsze i najbardziej poufne dokumenty spalić w przydomowym ognisku czy kominku, pod warunkiem, że nie zawierają toksycznych substancji nie robimy tego notorycznie. Dbajmy o środowisko w każdej możliwej formie.