Błędy przy sprzątaniu? Rzecz ludzka!

Błędy przy sprzątaniu? Rzecz ludzka!

Idealny porządek w domu? Któż o tym nie marzy! Jednak marzenia to jedno, a rzeczywistość… lubi płatać figle. Pucujemy, odkurzamy, zmywamy, a wnętrza wciąż nie powalają swym blaskiem. Co robimy nie tak? Zastanówmy się wspólnie!

Problemy gąbkowo - szczotkowe.

Na początek zastanówmy się, czy sprzęty, których używamy do pucowania różnych powierzchni, na pewno są czyste. Gąbka na przykład dotyka codziennie wielu zabrudzeń i również sama staje się wylęgarnią bakterii. Aby zapobiec jej nieprzyjemnemu zapachowi, czy rozpowszechnianiu się zarazków po kuchni, powinniśmy regularnie ją czyścić. Wystarczy raz w tygodniu włożyć gąbkę do zmywarki, umieścić w mikrofalówce (koniecznie z miseczką wody) czy też po prostu wygotować. Podobnie rzecz ma się ze szczotką do toalety - zamiast po użyciu odkładać ją od razu do pojemnika, należy najpierw przepłukać ją czystą wodą i pozostawić do obeschnięcia.

Odkurzanie i mycie podłóg.

Odkurzacz to niezwykle potrzebne urządzenie - w naszych czasach wręcz niezbędne w każdym domu. Tylko czy potrafimy dbać o niego tak, jak on dba o porządek na naszych podłogach? Dziwny zapach podążający za odkurzaczem czy okruchy, które nie zostały wciągnięte to znak, że nasz wierny kompan jest pełny. W takiej sytuacji naturalna jest wymiana worka, najlepiej na taki z mikrowłókien. Nie dość, że jest o 60% dłużej zdatny do użycia niż papierowy, to jeszcze pomaga w efektywnym sprzątaniu (zwiększa o 20% moc ssania odkurzacza). To również idealne wyjście dla alergików - worki syntetyczne obniżają emisję kurzu praktycznie do zera (0,01 % lub mniej), zatrzymują również wewnątrz odkurzacza zarodniki pleśni, roztocza czy pyłki. Efektywne sprzątanie z takim workiem to łatwizna! Po odkurzaniu podłogę należy przemyć, ale nie od prawej do lewej czy na odwrót. Najlepiej machać mopem w kształt litery Z lub S - tym sposobem szybko usuniemy brud, a powierzchnie pozostaną czyste na dłużej.

Detergenty - jak ich używać?

Najpierw zakładamy rękawiczki. Niektóre detergenty są tak silne, że bez wahania zaatakują nasze dłonie i paznokcie. Następny krok to wybranie odpowiednich środków czyszczących. Za każdym razem warto dokładnie przeczytać instrukcje znajdujące się na opakowaniu nowego produktu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie poniszczymy zabrudzonych powierzchni i osiągniemy lepsze rezultaty. Po wybraniu odpowiedniego narzędzia czas rozpocząć sprzątanie. Często popełnianym błędem jest bezpośrednie spryskiwanie czyszczonych powierzchni, czego nie powinno się robić. Jedynym wyjątkiem są bardzo zabrudzone miejsca. Przy codziennym sprzątaniu lepiej rozpylać chemikalia na ściereczkę i to nią przecierać brudne powierzchnie. Myjąc detergentami okna, warto zastanowić się jaka pogoda będzie najlepsza do tego typu pracy. Dużym błędem jest mycie szyb w słoneczny dzień - promienie szybko ogrzeją nasze okno, a woda i środek do czyszczenia wyparują, zanim zdołamy porządnie wyczyścić szybę. Efekt - pomazane okna ze smugami. Warto więc zabierać się do tej czynności w pochmurne, ale ciepłe dni. Biorąc sobie do serca wszystkie te rady, na pewno wspólnie pokonamy bałagan i brud!