Alergia wiosenna - przyczyny, objawy, leczenie

Alergia wiosenna - przyczyny, objawy, leczenie

Ten, kto kiedykolwiek zmagał się z wiosenną alergią wie, jaki to trudny i męczący przeciwnik. Wiosną objawy zaczynają uprzykrzać życie jeszcze bardziej. Szczególnie doskwierają kwitnące rośliny. Wiele osób zmaga się z alergią na pylenie traw, zbóż oraz drzew nawet, kiedy nie wychodzą z domu. Jak więc poradzić sobie z tym uciążliwym problemem, który robi nalot na Twoje mieszkanie?  

Pylenie roślin

Wszystkie rośliny, które na wiosnę zaczynają pylenie, wytwarzają szereg alergenów w postaci pyłków. To właśnie one negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie. Już od kwietnia zaczęła pylić brzoza, topola, jesion oraz dąb. Natomiast wraz z początkiem maja można zaobserwować wzmożony proces kwitnienia traw, które są jednymi z najbardziej alergennych roślin. Dodatkowo uczulić Cię też mogą babka oraz pylący szczaw. Lepiej nie chodzić więc w okolice rozsianego rozrostu tych roślin. Dlatego unikaj spacerów po polach i łąkach. Niestety, przez cały okres wakacyjny, czyli od czerwca do sierpnia, obserwuje się bardzo wysoki poziom pylenia pokrzywy. Ona także powoduje wewnętrzne podrażnienie organizmu alergika. Okres pylenia tej rośliny to jednocześnie czas jej wzrostu, czyli moment, w którym jest najzdrowsza i najbardziej świeża. Młoda pokrzywa ma zbawiennie właściwości leczniczo-pielęgnujące, niestety nie dla osób dotkniętych alergią.  

Objawy alergii na pyłki

Bądź czujny, kiedy tylko odczujesz jakiekolwiek objawy alergii. Może to być uciążliwy katar, uczucie zatkania nosa lub kichanie. Alergia może podrażniać drogi oddechowe, a więc jednocześnie możesz mieć suchy lub mokry kaszel, drapanie w gardle lub suchość i podrażnienie śluzówki. Jednak to nie jedyne objawy alergii. Może ona atakować także zewnętrzną część organizmu, w tym przypadku daje zatem objawy skórne. Zaczerwienienie nosa i oczu, podrażnienia skóry czy wysypka to tylko niektóre z nieprzyjemnych problemów, wywołanych przez alergeny. Niekiedy alergia może wywoływać nawet podwyższoną temperaturę ciała i bóle kostno-stawowe. Dlatego w skrajnych przypadkach można pomylić ją nawet z grypą. Oprócz tej alergii, która przebiega bezobjawowo, najczęściej alergikom towarzyszy ogólne złe samopoczucie. Jak sobie z nią poradzić? 

Domowe sposoby na alergię 

Pylenie roślin powoduje nadmierne dolegliwości uczuleniowe nie tylko poza pomieszczeniem, ale także wewnątrz domu. Kiedy przychodzą ciepłe dni, otwieramy okna i wpuszczamy więcej powietrza do środka. Niestety, często zaobserwować można osadzający się na meblach i podłogach żółty bądź zielony pył. On także może zawierać szereg alergenów, które podrażniają Twój organizm. Myślisz, że już nie ma dla Ciebie kryjówki przed pyleniem? Otóż wystarczy regularnie sprzątać mieszkanie. Im częściej będziesz pozbywać się alergennego pyłu, tym szybciej poczujesz się lepiej we własnym domu. Pomocne będą nasze niezawodne worki, które zbiorą wszystkie alergeny i nie pozwolą im przedostać się z powrotem do powietrza. Dzięki temu będziesz oddychać lżej, a walka z alergią nareszcie będzie wyrównana!